Katar Havayolları ile ilk telefonlu uçuş

Yaklaşık 2 yıla yakın bir süredir Katar’ın Ras Laffan kentinde dünyanın en büyük GTL projesinde Shell Pearl GTL Projesi’nde çalışıyorum. Her altı hafta da bir kere gidiş-dönüş olmak üzere seyahat etmekteyim. Genelde Türk Hava Yolları’nı tercih ediyorum. Bugüne kadar sadece 1 kere Katar havayolları ile uçmüş ve memnun kalmadığımdan tekrar Türk Hava Yolları’na dönmüştüm.

Son seyahatimde, Türkiye tatilim uzadığı için Katar Havayollarını tercih etmek durumunda kaldım. İzlenimlerimi yazmadan önce şunu belirtmek istiyorum ki, THY ile aynı fiyata Katar Havayolları mükemmel bir hizmet veriyor.

Dediğim gibi THY ve Katar Havayolları hemen hemen aynı ücrete uçuyor. Hatta THY’nin daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Arada 50 ile 100 Euro arası fark oluyor. Ancak Katar Havayolları’nın uçuş saatleri, THY’na göre daha makul.

THY’nın İstanbul’dan Doha’ya 21:30 kalkış, 02:30 Doha varış ve Doha’dan ise 03:30 kalkış sabah 06:45 varış seferleri var.

Belirttiğim gibi, Doha’ya indiğinizde saat 02:30 oluyor. Havalimanında taksi bulmakta herhangi bir sorun yok. Ancak bir sonraki gün toplantı yada randevunuz varsa unutun. Çünkü otele gitmeniz, uyanız sabah 4’ü buluyor. Bir sonraki gün berbat halde oluyorsunuz.

THY’nın Doha dönüşleri ise tam bir eziyet. Internet üzerinden check-in yapabiliyorsunuz ancak biniş kartınızı bastıramıyorsunuz. Alana gidip, banko’nun açılmasını beklemeniz gerekiyor. Banko uçuştan 2 saat önce açılıyor. Banko daha önce açılsa, alandaki louge’a gidip dinlenebilme ihtimaliniz var. Ancak malesef uyku sersemi 00:30’a kadar ayakta beklemek zorundasınız.

Katar Havayollları ise İstanbul’dan öğlen 12.30’da kalkıyor ve Doha’ya yerel saat ile 17:45 gibi iniyor. Bu da size hem akşam yemeği için hem de dinlenmek için bolca zaman bırakıyor.

Katar Havayolları Doha- İstanbul seferi ise sabah 08.55 olarak belirlenmiş. İstanbul’a varış saati 13:00. THY, Doha’ya çok kötü uçaklar ile uçuyor. Duyduğum bazı bilgilere göre bu uçakların çoğu kiralık uçaklarmış. Katar Havayolları’nın ise tüm uçakları yeni. Yeni bir havayolu şirketi olması ve artık sayamayacak kadar paraları olması bunda en büyük etken :)

Kabin içinde malesef Katar Havayolları, THY’na çok büyük fark atmış durumda. THY gece uçuşu olmasına rağmen, uçak içerisinde devamlı bir koşuşturmaca var. Hostesler koşturuyor, yolcular koşturuyor, o koşturuyor, bu koşturuyor. İçeride bir anons olayıdır gidiyor. Doha dönüşlerinde gecenin bir vakti hostes’in bağıra çağıra anons yapması insanların sinirlerini hoplatıyor. Özellike uyumakta olan bebkleri yerlerinde zıplatıyorlar.

Katar Havayolları’nda ise kalkış esanasında bazı güvenlik ile ilgili rutin anonslar yapıldı. Bunun dışında 4 saatlik uçuş sırasında herhangi bir anons olmadı. Hostesler çok sakin bir şekilde işleri yaptılar. Ne itiş kakış ne de koşuşturmaca vardı.

Kabin içi eğlence de Katar Havayolları, THY’na fark atmış durumda.Her koltuk arkası Oryx adı verilen dokunmatik ekranlar ile donatılmış durumda. Bu ekranlarda herbiri Unix tabanlı eğlence programı çalışıyor. Program üzerinde alışverişten, sinemaya, çocuk oyunları’ndan filmlere kadar bir çok özelliği bulmanız mümkün.

Benim için bu uçuşta süpriz olan ise mobil telefonların uçak içerisinde kullanılabiliyor olaması idi.Katar telefonum ile uçak içerisinde, ofisteki asistanıma mesaj atarak, alandan beni alması için bir taksi ayarlamasını isedim. Daha sonra yolculuk boyunca eşim ve kızım ile mesajlaşma imkanı buldum.

On Air Switzerland tarafından verilen bu hizmet, tüm Katar Havayolları uçaklarında mevcut. Yani iç hat, kısa uçuş, uzun uçuş fark etmiyor. Eğer sinyal kaybolursa, kabin içinde telefon sinyali bulunamıyor uyarısı otomatik olarak yanıyor.

Fiyatlandırma ise biraz pahalı. Katar yerel SIM kart ile,Katar’ı aramak 30QR/min, aynı şekilde aranmak da 30QR/min. Her SMS ise 2QR/msg olarak belirlenmiş. Veri transferi ise çok pahalı, QR75/MB. Uluslararası aramalar ise QR30/min ( QR1 = 4.6Euro).

Uzun lafın kısası, uzun zamandır bu kadar rahat uçak yolculuğu yapmamıştım. Katar Havayollarını bu kadar zamandır neden kullanmadığım için hayıflanmıyor değilim. Doha’ya indiğimde kendimi inanılmaz derece dinlenmiş hissetim.

Bu güzel yolculuk için 21 Şubat 2011, QR483 sefer sayılı uçak personeline ve Katar Havayollarına çok teşekkür ederim.

Kolay gele

0 Yorum.

Yorum yazın 

Uyarı: Yapacağınız yorumlarda adınınız, soyadınız, eposta adresiniz,ip adresiniz ve sunucu adınız kayıt edilmektedir